Innoveren in het centrum van de macht (2)
Marco Derksen - zondag 09 november 2008, 10.25 uur 

Vrijdag lag Frans Nauta‘s boek Het Innovatieplatform: Innoveren in het centrum van de macht in de bus (met dank aan Martijn Aslander) en nog dezelfde avond heb ik het boek in een ruk uitgelezen.
Nauta, oprichter en oud-voorzitter van denktank Stichting Nederland Kennisland doet in het boek verslag van zijn periode als secretaris van het Innovatieplatform en reflecteert hij op wat hij heeft geleerd als vernieuwer in de polder. Nu had ik al eerder een aantal interviews gehoord en boekrecensies gelezen, dus ik was enigsinds bevooroordeeld. Ik had al geen hoge pet op van de kaasstolp in Den Haag, maar dat het zo erg zou zijn wist ik eerlijk gezegd niet. Geen wonder dat er weinig tot niets van de grond komt in Nederland.
Het boek leest lekker weg, geeft een aardige kijk achter de schermen in Den Haag en bevat nuttige tips voor mensen die politieke of bestuurlijke functie ambieren. Toch vraag ik me af waarom Nauta niet veel eerder heeft ingegrepen? Voor een deel is het mislukken van het innovatieplatform immers ook zijn verantwoordelijkheid. Dat geeft hij ook wel toe in het boek, maar die zelfkritiek valt in het niet bij de vernietigende kritiek op met name Jan Peter Balkenende en Maria van der Hoeven.
Als je wordt gevraagd voor een politieke of bestuurlijke functie in Den Haag, geeft Frans Nauta de volgende tips vooraf:
- voer een stevig gesprek onder vier ogen met je opdrachtgever voordat je de opdracht aanvaardt;
- regel eerst de zakelijke kant goed;
- regel een werkplek in de buurt van je opdrachtgever;
- onderhandel aan de poort;
- doe het helemaal of helemaal niet.
Eenmaal gestart in de nieuwe functie, geeft Nauta een groot aantal tips om te overleven (zal ze binnenkort eens groeperen):
- zet de toon bij het begin;
- wees netjes brutaal;
- intuitie liegt niet en het ego is een slechte raadgever;
- het zijn allemaal gewoon mensen en het is allemaal mensenwerk;
- zonder gedragen visie is het prijsschieten;
- vind je ware bondgenoot;
- vlucht in bescheidenheid;
- vasthoudendheid loont;
- confront the brutal facts;
- leer door te luisteren;
- topmensen hebben nauwelijks tijd om dikke rapporten te lezen, vertel het ze;
- bereid de vergadering nauwgezet voor;
- bereid presentaties (in openbaar) goed voor;
- zit tijdens vergadering op een zichtbare plek;
- bind en boei je mensen;
- speel veel tafeltennis;
- zorg voor een bijtertje in je team;
- zorg voor een goede voorlichter in je team;
- kom op voor je eigen mensen;
- stuur informele briefjes (wees attent);
- verspil geen tijd aan mensen die je afbranden;
- regel een studentchauffeur;
- zorg voor een persoonlijk klankbord (coach);
- hou contact buiten het centrum (van de macht);
- reserveer tijd voor jezelf;
- doe het eerste jaar geen lezingen buiten de deur;
- beperk je bereikbaarheid;
- less is more;
- innoveer in de vrije ruimte;
- hou een dagboek bij!
Nog een paar tips als je uiteindelijk toch vertrekt:
- vertrek niet met slaande deuren
- breng slecht nieuws op vrijdagmiddag voor de vakantie
En een paar wetmatigheden:
- Eerste en Tweede Wet van Haast (p.43) (zie ook: De wetjes van Duco (pdf))
- Eerste en Tweede Wet van Teveel Mensen(p.137)





Mooi dat je de tips eruit hebt gefilterd. Een handig overzicht op die manier.
Het boek werpt ook veel vragen op, dat ben ik met je eens, maar mijn algemene indruk was toch: een aanrader voor velen…